Vliv tvorby na rozvoj dítěte aneb proč s dětmi tvořit?

Tvoření (ať už dětí či dospělých) má celou řadu nesporných benefitů, tady jsou některé z nich 😊

 

Rozvoj fantazie

Kreativní tvorba stoprocentně rozvíjí fantazii. Nové nápady mohou dětem doslova ožívat pod rukami, což je velká radost. Věděla jsi, že děti s rozvinutou představivostí mají vyšší IQ a lépe se vyrovnávají s nároky života? Existuje na to mnoho studií, které to statisticky významně dokazují.

 

Untitled_Artwork 139

 

Rozvoj jemné motoriky

Při tvoření děti berou do ruky tužky, pastelky, fixy, štětce, nůžky či další různé pomůcky. Ovládat je vyžaduje určitou dávku přesnosti a zručnosti. Tím děti trénují důležitou koordinaci oko-ruka, bez níž se neobejdou při nácviku psaní v první třídě. Prostě a jednoduše - děti se musí naučit, aby jejich ruce dělaly přesně to, co chtějí. A naučit se to pomocí tvoření je příjemná varianta.

 Untitled_Artwork 173

Sebevyjádření

Při tvoření mohou děti vyjádřit svoje pocity pomocí tvarů nebo barev, což může být mnohdy jednodušší než se vyjadřovat slovy. My jako rodiče tak můžeme snáze pochopit radosti, touhy, přání nebo naopak obavy dítěte.

 Untitled_Artwork 17

Uklidnění a psychická pohoda

Někdy je třeba nervový systém dítěte zklidnit. Tvoření má na mozek a na tělo podobný uklidňující vliv jako meditace - pomáhá soustředit mysl a ovládat myšlenky. Tvorba také navozuje pocit štěstí. Pokud se dítě ponoří do činnosti natolik, že přestane vnímat čas a okolní svět (tzv. flow), snižuje se úzkost, zlepšuje se nálada a dokonce se zpomaluje srdeční frekvence.

Untitled_Artwork 44

Pokud bys ráda zařadila více tvoření s dětmi do vašeho života, pak se mrkni na moje Zvířátkové předplatné, které tě bude zásobovat každý měsíc sadou různorodých aktivit pro děti. Přijdou k tobě do mailu, ty jen tiskneš. A jestli si předplatné chceš nejdříve nezávazně vyzkoušet, stáhni si ukázkové číslo zdarma 😊